2014: Stanley Kubrick.

 

2014: Stanley Kubrick.
Kraków, Polska.

 

Dziś przypada dzień urodzin jednego z największych reżyserów wszechczasów – Stanleya Kubricka. Doskonały moment by wydobyć garść zapomnianych zdjęć z czeluści twardego dysku i odgrzać kotleta jak należy.

 

 

Od 4 maja do 14 Września 2014 fani Kubricka mieli okazję odwiedzić wystawę poświęconą jego filmowej twórczości w Muzeum Narodowym w Krakowie. Minęły już ładne dwa lata od tego wydarzenia lecz spóźnialscy wciąż mają możliwość zobaczenia ekspozycji – wystawa krąży po świecie od ponad dekady i obecnie znajduje się w San Francisco.
Pełny harmonogram znajduje się na oficjalnej stronie – http://www.stanleykubrick.de/.

Kim był Stanley Kubrick i jakie filmy nakręcił chyba nie trzeba przypominać. Moim faworytem w jego filmografii jest zdecydowanie „2001: Odyseja Kosmiczna„. Kubricka cenię też za to, że zanim stanął za kamerą filmową przez długi czas pracował jako nowojorski fotograf pozostawiając po sobie kolekcję wspaniałych zdjęć z zarówno średniego formatu jak i małego obrazka. Wprawnie wyćwiczone oko stało się jego głównym narzędziem pracy a perspektywa z jednym punktem zbiegu znakiem rozpoznawczym jego filmów.

 

 

Fot: Kordian Handzlik
Pentax LX + Fuji Superia X-Tra 400

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *