Tokio-Scope

Tokio-Scope.
Tokio, Japonia.

 

Czas na krótką wycieczkę filmowym szlakiem.

Ostatnio było o rybach z Tsukiji, więc tym razem wypada wspomnieć o innym, typowo japońskim stworzeniu z głębin – Godzilli („Gojira” 1954). Częściowo z myślą o niej odwiedziliśmy ostatniego dnia bramy japońskiego parlamentu.

 

 

Będąc w Tokio filmowy szlak zaprowadził nas pod legendarne studio Toho, gdzie Ishiro Honda wybudził wspomnianą Godzillę z czarnych odmętów japońskiego morza i gdzie pod czujnym okiem Akiry Kurosawy powstawały jedne z najważniejszych dzieł japońskiej kinematografii – „Siedmiu Samurajów„, „Ukryta Forteca” czy szekspirowski „Tron we krwi„.

 

 

Pisząc niedawno o Yoyogi Park trudno było mi się oprzeć wspomnieniu stojącej nieopodal arenie sportowej Yoyogi National Gymnasium.
Budynek ten powstał na potrzeby Olimpiady w Tokio ’64, na której polscy bokserzy zdobyli aż siedem medali a trzy lata później pojawił się na moment w jednej ze scen w „Żyje się tylko dwa razy” (1967).

 

 

Podróże śladami Bonda to nasza specjalność, więc podczas krótkiej wizyty w Tokio nie zapomnieliśmy też o innych miejscach, w których kręcono film, jak choćby ikonicznego hotelu New Otani czy arenie walk sumo – Ryogoku, na której akurat tego dnia organizowano specjalne pokazy wyłącznie dla vipów, czyli niestety nie dla nas..

 

 

Byliśmy także na przejściu pod Don Quijote w Shinjuku, przez które postać Beatrix Kiddo w „Kill Bill” przemknęła na swym żółtym Kawasaki lecz brakło czasu, by odwiedzić wszystkie kluczowe miejsca, których listę sobie przygotowałem.

Choć filmowych punktów można znaleźć w Tokio znacznie więcej, wybrane i niezrealizowane przez siebie zamieszczam poniżej a związane były głównie z „Między słowami„.
Koniecznie dajcie znać jeśli zdecydujecie się podjąć wyzwanie odwiedzenia ich!

 

 

Kill Bill – Restauracja Gonpachi
Nie jest to konkretna filmowa lokalizacja lecz pierwowzór „Domu Błękitnych Liści”
Adres:
Gonpachi Nishi-Azabu
Japonia, 〒106-0031 Tokyo, Minato, Nishiazabu, 1−13−11

Lost in Translation – Klub Karaoke
Adres:
Karaoke-Kan
30-8 Udagawachō, Shibuya-ku, Tōkyō-to 150-0042, Japonia

Lost in Translation – Świątynia Jogan-ji
Adres:
2 Chome-26-6 Honcho, Nakano, Tokyo 164-0012, Japonia

Lost in Translation – Restauracja shabu-shabu
Adres:
Shabu-Zen
10-8 Kamiyamacho, Shibuya, Tokyo 150-0047, Japonia

 

 

Fot. Kordian Handzlik
Pentax LX + Kodak Ektar 100 / Fuji Superia Premium 400
Hasselblad 500C/M + Ilford Hp5+ 400 / Fuji NPS 160

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *