Santiago: Festival de Barriletes.

 

 

„Santiago: Festival de Barriletes.”
Santiago Sacatepéquez, Gwatemala.

 

Jako „świeżo upieczeni” miłośnicy wulkanów lecieliśmy do Gwatemali z nadzieją na zdobycie wulkanu Acatenango, skąd obserwować można czynny wciąż Volcán de Fuego. Lecieliśmy z plecakami w połowie wypakowanymi odzieżą dobraną właśnie pod tym kątem ale też świadomością, że niewiele osób decyduje się na jednodniową wspinaczkę bez przewodników, wiedząc również, że przez ostatnie trzy tygodnie w górach codziennie padało.

 

 

Po dotarciu do Antigua już pierwszej nocy ujrzeliśmy ziejącego ogniem Fuego – ale już w ciągu dnia zarówno Fuego jak i jego brat bliźniak, Acatenango, skąpani byli w gęstych chmurach. Bilans naszych wulkanicznych wejść jasno pokazuje mi, że nie mamy szczęścia do pogody, więc w chwili gdy wciąż jeszcze rozważaliśmy czy jechać lub nie, z rozwiązaniem pojawił się Carlos, który zaproponował wycieczkę do Santiago na coroczny Festiwal Latawców.

 

 

Festiwal Latawców, to nie jakiś tam zwykły pokaz. Pełna jego nazwa brzmi „Festival de Barriletes Gigantes” i ściśle związany jest z datami 1 oraz 2 Listopada, w które wypadają kolejno Día de Todos los Santos oraz Día de los Difuntos zwany potocznie Día de los Muertos. To trochę tak jak u nas, kiedy w rzeczywistości mamy Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny ale generalnie nazywamy całość „Świętem Zmarłych”. Mój hiszpański wciąż jest jeszcze w powijakach ale Gwatemala pokazała nam, że wbrew pozorom na wielu płaszczyznach hiszpański i polski są do siebie całkiem podobne. En serio.

 

 

Nawiązujący do tradycji Majów festiwal pozwala uczestnikom nawiązać kontakt ze zmarłymi poprzez skierowanie latawców ku niebu. Te największe, które są zbyt ciężkie by wzbić się w powietrze zdobione są najczęściej społecznie ukierunkowanymi hasłami a ich twórcy domagają się pokoju na świecie i równości między ludźmi.
Wszystko odbywa się na ozdobionym kwiatami cmentarzu na szczycie wzgórza i na równi z odbywającym się po sąsiedzku festiwalem w Sumpango jest największym tego typu wydarzeniem w całej Gwatemali, na które zjeżdżają się zarówno konstruktorzy jak i obserwatorzy z różnych stron kraju.

 

 

Fot. Kordian Handzlik
Pentax LX + Fuji Superia X-Tra 200

 

 

One thought on “Santiago: Festival de Barriletes.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *